top of page

Robert Woroniecki

BIOGRAFIA

Robert Woroniecki (ur. 5 maja 1956 roku we Wrocławiu) – polski tenor operowy.

 

Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu, a klasę mistrzowską zdobył  u profesora Otto Edelmanna w wiedeńskiej „Hochschule für Musik und  Darstellende Kunst”.

 

W wieku 17 lat został przyjęty jako solista do zespołu pieśni i tańca „Wałbrzych”. Podczas studiów wygrał ogólnopolski Konkurs Muzyki Rosyjskiej w Katowicach, uzyskując ponadto nagrodę specjalną dyrektora konkursu – Henryka M. Góreckiego. Zwyciężył także w międzynarodowym konkursie wokalnym im. Jana Kiepury.

 

Jeszcze przed uzyskaniem dyplomu zadebiutował w Operze Wrocławskiej. W 1982 roku wyjechał z Polski i kontynuował karierę, przede wszystkim na terenie ówczesnych Niemiec Zachodnich (RFN) jak i w innych krajach Europy Zachodniej. Występował m. innymi w Berlinie (“Komische Oper”) Aachen, Bonn, Hanowerze, Norymberdze, Kaiserslautern i Augsburgu. W Opera Bastille, w Paryżu Woroniecki zrealizował partię Kalafa w „Turandot” Pucciniego i Pollione w „Normie” Belliniego. Jako Kalaf  w „Turandot” wystąpił także w „Welsh National Opera” w Manchesterze oraz  w „Teatro Arriaga”, w Bilbao (1998), w którym zrealizował również partię  tytułową w „Don Sebastiano” Donizettiego.

 

Robert Woroniecki brał udział w dwóch przedsięwzięciach przygotowanych  przez  „Nationale Reisopera”  w  Holandii     (G. Verdi: „La forza del destino” 1995 – partia Don Alvara oraz Un Ballo in Maschera" 1996 - partia Riccarda), występując w Amsterdamie, Rotterdamie i Hadze. Realizował też partię Pollione na letnim festiwalu operowym w Groningen, wobec liczącej 5000 osób widowni.

 

Artysta brał udział w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych. Występował razem z Philharmonisches Staatsorchester w „Grosse Musikhalle” w Hamburgu (Caravadossi w „Tosce” i Pinkerton w „Madame Butterfly” Pucciniego). Koncerty z udziałem Roberta Woronieckiego zostały zarejestrowane w ponad trzynastu programach telewizyjnych w Brukseli i w Antwerpii. Robert Woroniecki współpracował także z Südwest Orchestra, filharmonikami w Stuttgarcie, Concertgebouw Orchestra Amsterdam, Orkiestra Polskiego Radia i Telewizji  w Katowicach, Orkiestra Telewizji Polskiej w Warszawie i z filharmonikami węgierskimi.

 

Jego repertuar koncertowy obejmuje dzieła Beethovena, Brucknera, Bizeta, Mendelssohna, Pucciniego, Rossiniego i Verdiego. Repertuar operowy obejmuje ponad 30 partii solowych (wykaz autorów i rol operowych / bez operetek i koncertów/ do odnalezienia w dziale "Reportoire").

Użyteczne linki (recenzje i artykuły):

 

- "Trouw" : Nationale Reisopera (link)

-  "
Calaf" w "Turnadot" (Teatro Arriaga Bilbao 1998): str 24  (link)

 

- "Turandot" G. Puccini. El Teatro Arriaga, Bilbao 1998  (link)

 

- "La forza del destino" G. Verdi. Nationale Reisopera 1995 (link)

 

- Festiwal Ave Maria 2003 i 2004 (link)

 

- Gazeta Pomorska "Otello" G. Verdi, Poznan 2005  (link)

 

- Festiwal "Classic Open Air' w Groningen 1995 (link)

 

- "Manon Lescaut" Giacomo Puccini. Premiere des Theaters Aachen 1998  (link)

 

- "Madame Butterfly" G. Puccini. Premiere am Theater Aachen 2. Mai 1998  (link)

 

- Trubadur 2002 na temat "La Forze del Destina" G. Verdi, w Poznaniu (link)

 

- "Don Sebastiano" G.  Donizetti,  Aachen 1998  (link)

 

- "Operaweetjes" Robert Woroniecki  (link)

 

- 30s musik "Don Sebastiano Re di Portogallo" (link)

 

 

© 2015 by Robert Woroniecki.

bottom of page